Haberson24.com |

İşte Huawei’nin Google’a karşı yeni silahı

Çinli Huawei’nin Google ile arasının açılmasının ardından çıkış yolu bulundu. HongMeng OS isimli özel işletim sistemi tamamen Huawei’ye ait ve şimdiden 1 milyon telefona yüklenecek şekilde hazır hale getirildi bile.

İşte Huawei’nin Google’a karşı yeni silahı
86 views
11 Haziran 2019 - 23:55

Huawei-Google çatışmasında yeni bir perde açılıyor. HongMeng OS adını taşıyan özel Huawei işletim sistemi, milyonlarca telefona yüklenecek ve Huawei için yeni bir başlangıç olacak gibi görünüyor. Ağustos ayında tanıtılması beklenen yeni Huawei işletim sistemi, şimdiden 1 milyon cihaza kurulabilecek kapasiteye ulaşmış durumda. Ancak bu noktada kafaları karıştıran soru şu: Bu işletim sistemi mevcut Huawei telefonları için mi yoksa gelecekte satışa sunulacak telefonlar için mi hazırlanıyor?

Hemen her Android uygulamasıyla uyumlu çalışan HongMeng OS, sadece telefonlara değil; tablet, televizyon dahil akıllı cihazlara yüklenebilecek.

Huawei’nin yıllar öncesinde Android’in pazar payının büyük kısmını elinde bulundurmasından dolayı bir dizi çalışma yürüttüğü biliniyordu. Ancak Google ile ortaya çıkan sorunlar neticesinde Huawei’nin bu yılları boş geçirmediği ve kendi işletim sistemini geliştirmekte olduğu dikkat çekiyor.

Çin pazarında HongMeng OS olarak anılacak işletim sistemi, küreselde ise Ark OS veya Oak OS ismiyle karşımızda olacak.

© 2013 - 2019 Haberson24.COM | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. sanalbasin.com üyesidir