kurtkoy escort

Haberson24.com |

Sudan’da kritik imzalar atıldı

Darbeci Askeri Geçiş Konseyi ile muhalifler arasında anlaşmaya varıldı, Doğu Afrika ülkesi plana göre 39 ayda sivil yönetime kavuşacak.

Sudan’da kritik imzalar atıldı
147 views
21 Temmuz 2019 - 21:03

Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi (AGK) ile muhalefeti  temsil eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ittifakı arasında 39  aylık geçiş sürecini başlatacak ön anlaşma niteliğindeki siyasi belge   imzalandı.

Sudan’da taraflar dün akşam birkaç günlük ertelemenin ardından  ülkedeki siyasi krizi bitirecek nihai anlaşmanın detaylarını görüşmek üzere  başkentte bir otelde yeniden bir araya geldi.

Afrika Birliği Sudan Özel Temsilcisi ve ara bulucu Muhammed Hasan  Lebat’ın himayesinde gerçekleştirilen toplantıya Askeri Geçiş Konseyi’nden Başkan  Yardımcısı Muhammed Hamdan Dakalu, Sözcü Şemseddin Kebbaşi İbrahim ile Genel  Sekreter Defullah Hamid, muhalif liderlerden de Ömer ed-Digair, Babekir Faysal,  İbrahim el-Emin ve Ahmet er-Rabi katıldı.

Sabaha kadar süren uzun görüşmelerin ardından taraflar, siyasi belge  adındaki maddelerde uzlaşı sağladı. Anlaşmaya askerden AGK Başkan Yardımcısı  Dakalu, muhaliflerden ise Rabi imza attı.

ÖDBG liderlerinden İbrahim el-Emin, burada yaptığı açıklamada,  imzalanan ön anlaşma niteliğindeki siyasi belgenin geçiş dönemindeki yönetim  yapısıyla ilgili maddeleri içerdiğini söyledi ancak detay belirtmedi.

Emin, nihai anlaşma hükmündeki anayasal belgenin ise cuma günü  imzalanacağını kaydetti.

Afrika Birliği Sudan Özel Temsilcisi ve ara bulucu Muhammed Hasan  Lebat da imzaların atılması sonrası yaptığı açıklamada, “Asker ile Özgürlük ve  Değişim Bildirgesi Güçleri ittifakı önemli bir anlaşmaya imza attı. Anlaşmayla  kapsamlı diyalog sürecine doğru bir adım atıldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Muhalif kaynaklar, geçiş sürecinde Devlet Başkanlığı Konseyi  üyelerinin dokunulmazlığı gibi bazı maddelerde ihtilafların giderilemediğini,  özellikle ÖDBG’nin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle dokunulmazlık maddesine  karşı çıktığını belirtiyor.

Sudan’da 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan  gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine ordunun 11  Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

© 2013 - 2020 Haberson24.COM | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.sanalbasin.com üyesidir