Haberson24.com |

İran’dan vatandaşlık açılımı

Meclis, İranlı kadınların yabancı erkeklerle evliliklerinden doğan çocuklara vatandaşlık hakkı verilmesini öngören tasarıyı oy çokluğuyla kabul etti.

İran’dan vatandaşlık açılımı
91 views
13 Mayıs 2019 - 0:49

İran’da uzun sürede tartışılan çocuklara anne yoluyla vatandaşlık verilmesi tasarısı, genel kurulda yapılan oylamada 188 “evet” oyuna karşılık 20  ret oyuyla kabul edildi.

Oturumda konuşan İran’ın Horasan-ı Rezevi Milletvekili Mahmud Rahimi  Cihanabadi, baba yoluyla çocuklara vatandaşlık hakkının 1934 yılında verildiğini  hatırlatarak, “Anne ile çocuk arasındaki kan bağından dolayı vatandaşlık hakkı  hangi mantıkla reddedilebilir ve kadın bu haktan mahrum bırakılabilir?”  eleştirisinde bulundu.

Oylamada ret oyu kullanan ve tasarıya muhalefet eden Kirmanşah  Milletvekili Ferhad Teceri de tasarının ülke güvenliğini tehdit edecek kişilere  de fırsat tanıyabileceğini savundu.

Ülkede özellikle Afganistan vatandaşı erkekler ile İran vatandaşı  kadınlar arasındaki evliliklerden doğan binlerce çocuğun kimliği bulunmuyor ve bu  durum uzun süredir toplumsal tartışmalara neden oluyordu.

İran’da tasarının yasalaşabilmesi için Anayasayı Koruyucular  Konseyinin de onayından geçmesi gerekiyor.

© 2013 - 2019 Haberson24.COM | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. sanalbasin.com üyesidir