Haberson24.com |

Ay yüzeyinde ilk kez su aranacak

Hindistan, keşif uydusu ve gezginci araç modüllerini içeren “Chandrayaan-2” uzay aracını Ay’a fırlatacak – Gezginci robotik araç Pragyan, Ay’ın güney kutup bölgesinde ilk kez su arayacak.

Ay yüzeyinde ilk kez su aranacak
114 views
21 Temmuz 2019 - 21:05

Hindistan, Chandrayaan (Ay Gemisi) uzay görevi  kapsamında Ay’a göndereceği araçla Ay’ın güney kutup bölgesinde ilk kez su  arayacak.  Hindistan  Uzay Araştırma Örgütünden (ISRO) yapılan açıklamada,  “Chandrayaan-2” adlı uzay aracının, ayın karanlık bölgesinde kalan güney kutbunda  ilk defa su arayacağı bildirildi.  Chandrayaan-2’nin pazartesi günü yerel saatle 02.51’de Andra Pradesh  eyaletindeki Satish Dhawan Uzay Merkezi’nden fırlatılacağı açıklandı.

Uydu, iniş platformu ve gezginci araç modüllerinden oluşan keşif  aracının, uydu modülünü Ay yörüngesine bırakmasının ardından 6-7 Eylül’de yüzeye  inmesi bekleniyor. Chandrayaan-2, Ay’ın karanlık yüzünde güney kutbu çevresinde  yürüteceği keşif görevi kapsamında Ay yüzeyini haritalandıracak, mineralleri  analiz edecek ve bölgede su arayacak.

Hint yetkililer, Chandrayaan-2’nin daha önce hiçbir ülkenin  ulaşamadığı bölgelerde keşif faaliyeti yürüteceğini vurguladı.

Chandrayaan-2 uzay aracı, uydu modülünün yanı sıra Hindistan uzay  programının kurucusu Dr. Vikram Sarabhai’ın onuruna “Vikram” adı verilen iniş  platformu ile Sanskritçe’de bilgelik anlamına gelen “Pragyan” adlı gezginci  robotik araçtan oluşuyor. Chandrayaan-2’nin 2,4 tonluk uydu modülü Ay yörüngesinde 1 yıl boyunca  keşif faaliyetini sürdürecek.

141 milyon dolara mal oldu

Yerli imkanlarla üretilen 27 kilogram ağırlığındaki Pragyan gezginci  robotik araç, Ay’ın güney kutup bölgesinde su arayacak. Araç, bu bölgede su  arayan ilk gezginci keşif aracı olacak. Güneş enerjisinden de faydalanabilen gezginci araç, Ay yüzeyinde  500 metreye kadar manevra yapabilecek şekilde tasarlandı. Chandrayaan-2 görevinin yaklaşık 141 milyon dolara mal olduğu tahmin  ediliyor.

Modi’nin uzay gücü olma hedefi

Hindistan mart ayında, Dünya’nın alçak yörüngesindeki bir uyduyu  başarılı şekilde füzeyle vurduğunu açıklamış ve Başbakan Narendra Modi,  Hindistan’ın ABD, Çin ve Rusya ile uzay güçleri arasına katıldığını söylemişti. Modi, ülkesinin bağımsızlığının 75. yılını kutlayacağı 2022’ye kadar  Hindistan’ın ilk insanlı uzay seferini yapacağını bildirmişti.

Hindistan, 1960’lardan bu yana aktif bir uzay programı yürütüyor. Hindistan, Chandrayaan-2’nin öncüsü “Chandrayaan-1” uzay aracını  2008’de Ay’a göndermiş, 2014’te de Mars yörüngesine uydu konumlandırmayı  başarmıştı.

AA

© 2013 - 2019 Haberson24.COM | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. sanalbasin.com üyesidir