Haberson24.com |

99/3 askerlik yerleri belli oldu mu? E-Devlet askerlik yeri sorgulama

Askerlik yerleri, 99/3 celbi için merakla bekleyenler için araştırılan konu olmaya başladı. Askerlik görevlerini icra edecekleri yerlerin nasıl sorgulanabileceğini merak eden binlerce genç, 99/3 askerlik yerleri sorgulama ekranını merak ediyor. Peki, askerlik yerleri açıklandı mı ve nereden sorgulanabilir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

99/3 askerlik yerleri belli oldu mu? E-Devlet askerlik yeri sorgulama
105 views
02 Temmuz 2019 - 13:12

Askerlik yerleri sorgulama ekranı, 99/3 celbi ile vatani hizmetlerini yerine getirmek isteyen binlerce kişinin gündeminde yer alıyor.  Askerlik yerleri açıklandı mı sorusuna cevap arayan ve buna göre E-Devlet üzerinden sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen binlerce kişi, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Peki, 99/3 askerlik yerleri sorgulama ekranı nasıl görüntülenir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

ASKERLİK YERLERİ SORGULAMA EKRANI

99/3 celbi kapsamında gelecek ay askere gidecek olan vatandaşların askerlik yerleri sorgulama işlemi aşağıdaki linkler üzerinden yapılabilecek;

Ağustos 2019 6 Aylık Er Celbi Sınıflandırma sonuçları açıklanmıştır.

2. Bu celp döneminde sınıflandırılan vatandaşlarımızdan;

a. Birinci grupta sevk edilecek olanlar sevk belgelerini 02-19 Temmuz 2019 tarihleri arasında,

b. İkinci grupta sevk edilecek olanlar sevk belgelerini 20 Ağustos – 05 Eylül 2019 tarihleri arasında e-Devlet’ten veya askerlik şubelerine müracaat ederek alabileceklerdir.

ASKERLİKTE YENİ DÖNEM NASIL OLACAK?

Askerlik süresini 6 aya indiren, bedelli askerlik uygulamasını kalıcı hale getirerek askerlik sistemini yeniden düzenleyen kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal ve arkadaşlarının imzasını taşıyan Askeralma Kanunu’na göre, askerlik hizmeti yedek subay, yedek astsubay, erbaş ve er olarak yerine getirilecek.

Hizmet süresi, erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için 12 ay olacak.

Kanun, yükümlülük esasına göre silah altına alınacakların yoklama, sınıflandırma, celp, sevk, erteleme, muafiyet, muvazzaflık, cezalı yükümlülere yapılacak işlemler, Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) çeşitli statülerde görev yaparken ayrılan personel dahil olmak üzere yedeklik dönemleriyle TSK’ye çeşitli statülerde katılan personelin askerlik yükümlülüğünü yerine getirmiş sayılması ve bunlardan askerlik hizmetini tamamlamamış bulunanların işlemlerine ilişkin esas ve usuller düzenleniyor.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek için askerlik çağı, nüfus kayıtlarına göre, 20 yaşına girilen yılın 1 Ocak’ından başlayıp, 41 yaşına girilen yılın 1 Ocak gününde sona erecek.

Yeni askerlik sisteminde “yedek astsubay” olacak. Yedek astsubay adaylarından öğreniminin ardından “astsubay astçavuş” nasbedilenler, yedek astsubay olarak görev yapacak.

Yedek astsubay aday adayları, 2 veya 3 yıl süreli yükseköğretim kurumlarından, dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından, 4 yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından ve dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumlarından mezun olmaları gerekecek.

© 2013 - 2019 Haberson24.COM | Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız. sanalbasin.com üyesidir